2017 yapı-fuarı-İstanbul (28)

Ekonomiye yön verenlerin tercihi Özler Kalıp ve İskele Sistemler

İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl açıkladığı Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu içinde yer alan Kozlu Gıda İmalat Sanayi Ticaret Ve Taşımacılık A.Ş. yeni yatırımlarının yapımında kullanacağı kalıp ve iskele sistemleri için ÖZLER KALIP VE İSKELE SİSTEMLERİ’ni tercih etti. 1954 yılında Amasya’da kurulan, Misun, Kozyem ve Kozlu yumurta markaları ile 3 ana dalda yoluna emin adımlarla devam eden Kozlu A.Ş. yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Kozlu A.Ş.’nin göğsünü kabartan kuruluşlarından olan Kozyem, 1998 yılından bu yana tesisleri ile tam teşekküllü olarak hizmet vermektedir. Değişen ve gelişen sektör şartlarına uygun daha modern bir tesisin temeli 2017 yılı başında dualarla atıldı. Endüstriyel tesislerin projelendirilmesi konusunda Türkiye’nin önde gelen mühendislerinden olan Ali Çetin Beyin sahibi yolduğu, tesis içindeki un fabrikasını da yapmış olan Teknik Müh. Müşv. A.Ş. nin yapımını üstlendiği yeni fabrika binası 110 dönüm arazi içinde yer almaktadır. Bu yeni tesis, 2.700m² alan üzerine kurulacak 10.000 ton kapasiteli tamamı betonarme olan hammadde silosunu, 50 ton/saat büyükbaş, 50 ton/saat kanatlı hayvan olmak üzere iki ünitelik yem fabrikasını ve 4.000 ton yine tamamı betonarme olan mamul madde silosunu içermektedir. Tesiste ayrıca 40 adet 5.000 tonluk çelik silolar da yer almaktadır. ÖZLER KALIP VE İSKELE SİSTEMLERİ ürün gamında yer alan ve projede kullanılan sitemler, Rapido Panel Kalıp sistemi ve Slabform Masa Tipi İskele Sistemidir. 

Rapido / Panel Kalıp Sistemi Panellerimiz 25 farklı tip olarak üretilmektedir. 30 cm - 45 cm - 60cm - 90 cm - 120 cm olmak üzere 5 farklı genişlikte ve 60 cm - 150 cm - 270 cm - 300 cm - 330 cm olmak üzere 5 farklı yüksekliktedir. Ürünler şantiyeye kullanıma hazır olarak gönderilir. Sistemin ana çerçevesinde Welser Profile tarafından dizayn edilmiş mukavemet değeri yüksek profil kullanılmaktadır. Panel yüzeyinde 21 mm birch plywood kullanılmaktadır. Sistem kalıp projenize göre ÖZLER tarafından tasarlanır. Tasarımlarımızda 80 kN/m² taze beton basıncı dikkate alınır.

Slabform / Masa Tipi Kalıp İskelesi Sistemi Döşeme ve kiriş altında taşıyıcı iskele olarak kullanılır. Masa kalıbı iskelesi, yük iskelesi ve merdiven kulesi gibi 3 farklı şekilde kullanılır. Zemini teraziye almak için alt ayar milleri, döşeme ve kiriş altını teraziye almak için ise “4 yollu” veya “U” başlıklı üst ayar milleri kullanılır. Masa kalıbı sökülmeden taşıma arabası ve vinç yardımı ile yer değiştirebilir. Sistem kalıp projenize göre ÖZLER tarafından tasarlanır. Panolar 150 cm genişliğinde 110 – 150 – 180 cm yüksekliğindedir. Panolar 60*4 mm, yatay ve diyagonal bağlantılar ise 34*2,5 mm TSE belgeli mekanik testlere tabi tutulmuş standart borulardan üretilir. Üretimlerimizde otomatik gazaltı kaynak makineleri kullanılır. Sistem 2 kat rapid boyalıdır, talep halinde galvaniz ile de kaplanır.

(Not: bu makale YAPI MALZEME dergisinin 2017 Nisan sayısında 71-72-73-74 sayfalarında yayınlanmıştır)