ikinci-halic-plani

İkinci Haliç Planı gerçekleşecek

Kanal İstanbul Projesinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.Kanal İstanbul ,İstanbul boğazına benzeyecek. Kanalda yeni bir Haliç olması planlanıyor. Kanalın kıyısında bungalov tipi evler yer alacak ve turizm alanları yaratılması bekleniyor.

100 Bin Konut Yapılacak

  Kanal İstanbul projesinde her iki yakada toplam 100 bin konut yapılması planlanıyor. Bölgede, yaklaşık 500 bin kişi yaşayacağı şehir haline dönüştürülecek. 6 köprünün de yer alacağı projede daha önceden 1 milyon 900 bin nüfuslu iki şehir yapılması planlanıyordu.

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile nüfus düşürülmeye gidildi. Karşılıklı olarak şekilde 250 ile 300 bin arasıında nüfuslu iki şehir kurulacak. Kanal da oluşturulacak olan şehir, spor ve kültür alanları, alışveriş ve fuar merkezleri de olacak.

YAPAY KANAL İÇİN İLK KEZ ÇED RAPORU ALINACAK
   Kanal İstanbul projesinin çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporu sürecinin başlamasıyla, Türkiye'de bir ilk yapay bir kanal için inceleme yapılacak.
ÇED raporunun alındıkta sonra ihaleye çıkacak. ÇED kapsamında ki  pek çok alanlarda inceleme de bulunacak. Kanal İstanbul projesinde ki bölgede  bitki ve canlılar da değerlendirilecek.

   Projenin bitiş tarihi için hedeflenen zaman 2023 olarak belirlendi. Proje 400 metre genişliğinde olarak düşünülüyor. Boğazın 25 metre derinliği olması planlanan proje de 15 milyar dolar yatırım da yapılacağı öngörüler arasında bulunuyor.