2017 yapı-fuarı-İstanbul (19)

Kaliteli ürünü, uygun fiyata kusursuz bir hizmet ile zamanında almak istermisiniz?

İnşaat firmalarına çözüm ortağı olmak amacı ile 1996 yılında İstanbul’da kurulan ÖZLER Kalıp ve İskele Sistemleri, projelendirme, tasarım, üretim, satış, kiralama, satış sonrası teknik destek, süpervizörlük ve proje müşavirliği hizmetleri sunmakta. Kalitenin yanısıra zamanında teslimat, hızlı geri dönüşler ile, müşteri güven ve memnuniyetini kısa sürede kazanan ÖZLER rakiplerine karşı ciddi bir fark oluşturmuş oldu. ÖZLER Kalıp ve İskele Sistemleri Genel Müdürü Berkan Özelci ile sektöre ve ÖZLER’e dair konuştuk...

Berkan bey, kısaca bize firmanızdan bahseder misiniz? Firmamız 1996 yılında babamız Sn. Nuri ÖZELCİ tarafından kuruldu. Bu yıl 20’nci yılımızı kutluyoruz. 7.000 m² ‘si üretim, 10.000 m² ‘si stoklama alanı olmak üzere toplam 17.000 m² lik bir alanda ve 150 çalışanımız ile faaliyet gösteriyoruz. İnşaatın proje aşamasından, dış cephe uygulama aşamasına kadar hizmet veren bir mühendislik firmasıyız. Başlıca hizmetlerimiz; Kalıp ve iskele sistemi satışı ve kiralaması, Satış ve kira sonrası teknik destek, süpervizörlük, Kalıp müşavirliği, danışmanlık.

ÖZLER’de son dönemde neler yaşanıyor? Özellikle son 12 yılda ülkemizin yalnız inşaat sektöründe değil, her alanda gelişmesiyle birlikte ÖZLER ciddi oranda bir büyüme sağlamıştır. Her yıl artan bir ivme ile de büyümesini devam ettirmektedir. Ülke dinamiklerinden aldığımız güç ile yurt dışı projelerde de faaliyet gösteriyoruz. Pazarda bilinirliğimiz her yıl artmaya devam ediyor.

Sektörde kullanılan ürünleriniz hakkında neler söylemek istersiniz? Bizim tüm ürünlerimiz şantiyelerde hali hazırda kullanılan ve dünya standartlarına uygun ürünler. Ancak yeni tesisimiz ve yeni makine parkımız ile hemen hemen tüm ürünlerimizde inovasyon yapabildik. Ürün kalitemizi çok ciddi oranlarda artırdık. Bu çalışmalarımızın sonunda belirli ürünlerimize TSE belgesi aldık ve diğer ürünlerimiz için TSE çalışmalarımız devam etmektedir.

ÖZLER Kalıp ve İskele’yi farklı kılan başlıca sebepler nelerdir? Her şeyden önce aile firmasıyız. Aile olmamızın verdiği güveni müşterilerimize hissettirdiğimizi düşünüyorum. Tesislerimiz kendimize ait. Her bir birimimizin başında ailemizden bireyler var. Tam zamanlı olarak işimizin başındayız. Müşterilerimiz 7/24 bize ulaşabiliyorlar. Profesyönel kadromuz bana göre Türkiye nin en iyi proje tasarım ekibi. Satış temsilcilerimiz konularında uzman. Tüm profesyonellerimiz ÖZLER’i ailesi olarak görüyor. Biz sahada’da müşterilerimizle çok kuvvetli dostluklar kuruyoruz. Müşterilerimizle sürekli yakın temas halindeyiz. Bence her firmanın ayırıcı bir özelliği vardır ama ÖZLER bu saydığım özelliklerini çok başarılı bir şekilde uyguluyor.

Ürünlerinizi nasıl muhafaza ediyor ve kiralıyorsunuz? Bizim yaklaşık 400.000 m² SAFETYSCAFF Güvenlikli Dış Cephe İskelesi stoğumuz ve 100.000 m² alanı tek seferde kapatabilecek SLABFORM Kalıp Altı Ağır Yük İskele sistemi stoğumuz var. Sistemlerimizin kiralanmasından Kalıp ve İskele Grup müdürlerimiz sorumlu. Depomuzda yaklaşık 20 kişilik sevk-bakım ekibi hizmet veriyor. Tüm ürünler kiradan döndükten sonra bakımları yapılıp stoğa alınıyor. Şantiyelerimize kesinlikle hasarlı veya kusurlu ürün göndermiyoruz. Bu konuda çok hassasız.

Personel ihtiyacınızı nasıl karşılıyorsunuz? Bizim işimiz merak işi, çok araştırma yapmak gerekiyor. Yeni çıkan yönetmeliklerden ve standartlardan sürekli haberdar olmak gerekiyor. Yani şu açıdan bakarsak yetişmiş hazır durumda firma bünyemize dahil edebileceğimiz bir personel bulmakta zorlanıyoruz. Son 1 yıldır özellikle kendi bünyemizde yetiştirme yolunu deniyoruz. Sektöre meraklı yeni mezun arkadaşlarımıza öncelik veriyoruz. Hem enerjilerinden istifade ediyoruz hem de ülkemize çalışan genç nüfus olarak katkı sağlamaya çalışıyoruz. 

Genel sektör içerisinde, İskele Kalıp Sistemlerini nerede görüyorsunuz? Bir elmanın iki yarısı diyebiliriz. Şantiyeci gözüyle bakarsak bizim sistemlerimiz olmadan bir inşaatın hedeflenen zaman ve kalitede bitmesi mümkün değil. Kalıp ve İskele üreticisi gözüyle bakarsak şantiyelerden gelen feedback’ler olmasa bizler ürünlerimizi geliştiremeyiz. Şantiyelerin talepleri olmasa yeni ürün Ar-gE yapamayız. Sonuç itibari ÖZLER olarak biz inşaat sektöründeki kalıp ve iskele sistemlerinin önemini biliyoruz ve hep daha iyi hizmet için çalışıyoruz.

‘İskele ve Kalıp’ın sizce en yalın anlatımı nasıl olmalı? Bu işleri hiç bilmeyen biri bana gelip kalıp nedir diye sorduğunda şu cevabı veriyorum; “Oturduğumuz evlerde, avm, otel, stadyum ve otoyol projeleri gibi tüm yapılarda kolon, perde ve döşeme betonlarının dökülebilmesi için taşıyıcı tüm formlara kalıp denir” diyorum. 

İş Güvenliği hakkında sizden birkaç cümle rica etsek? ISG eğitimi ve denetimi sayesinde sektör her geçen gün daha da bilinçleniyor. Bunun bir ekstra maliyet olmadığını, hayat kurtaran bir zorunluluk olduğunun farkına varıyor. Bunda şantiye yöneticilerinin iş kazalarında sorumlu tutulmasının da büyük rolü var. Kim şantiyesinde ölümcül bir kaza olsun ister ki! Yaptığınız proje sonuç itibari ile ne kadar başarılı olursa olsun, bir kaza tüm güzellikleri gölgeleyebiliyor. Bu ve benzeri üzücü olayların yaşanmaması için sadece SAFETYSCAFF ile değil üretmiş olduğumuz diğer güvenlik ürünleri SAFETYNET Güvenlik Ağı Konsolu, FORMDECK Malzeme Çıkartma Platformu, WINDBOARD Rüzgar Paneli, SAFETYBOARD Cephe Koruma Bariyeri gibi ürünlerimiz sayesinde şantiyelerimiz daha güvenli çalışabiliyor.

Sektöre ve okurlarımıza son olarak iletmek istediğiniz mesajınız nelerdir? 2016 ‘nın tüm sektörümüz için başarılarla dolu geçmesini diliyorum. ÖZLER olarak daha çok firmaya hizmet vermeyi ve yurt dışı açılımımızı geliştirmek istiyoruz. Bunu başarabilecek enerjimiz, tecrübemiz ve inancımız sonsuz. Son olarak bu sene birlikte çalışmaya başladığımız YAPI MALZEME dergisine ve özellikle bizimle çalışmak konusunda gösterdiği samimiyetten ötürü reklam müdürünüz Sn. Hakan GİRGİN bey’e çok teşekkür ederim.  

(Not: bu makale YAPI MALZEME dergisinin 2016 Nisan sayısında 52-53 sayfalarında yayınlanmıştır)